Czerwony Włocławek – barwna opowieść o przedsiębiorczym mieście

W ramach zadania Szlak Opowieści Niesamowitych Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes wyda publikację pt. ”Czerwony Włocławek – barwna opowieść o przedsiębiorczym mieście”, która da zarys historii młodzieży o przedsiębiorczym Włocławku. Przedsiębiorczość jest ważna w każdym społeczeństwie, w różnych warunkach polityczno – ekonomicznych, w każdym miejscu, na każdym etapie rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego. 

Publikacja zawiera wspomnienia dotyczące miasta Włocławka, jednego z najstarszych miast w Polsce. Włocławek to siedziba powiatu włocławskiego i historyczna stolica Kujaw a zarazem największy ośrodek administracyjny i gospodarczy w regionie. Może pochwalić się żyznymi glebami Kujaw, rozwiniętą siecią żeglową i dużymi zasobami wodnymi z powodu Wisły, które doprowadziły do tego, iż to miejsce stało się centrum wielu inwestycji. Już w XIX wieku uruchomiono przetwórnię cykorii Ferdynanda Bohma. Przebudowano fabryki maszyn rolniczych, w mieście funkcjonowało 14 browarów, huta szkła, cegielnia i tartaki. Na poczatku XX wieku rozwinął się przemysł fajansowy, ceramiczny, chemiczny, poligraficzny i metalowy. Barwna opowieść ma przedstawić obraz Włocławka w kontekście rozwijającego się miasta, gdzie każdy doceniał fabrykę cegły w okresie przedwojennym. Czerwona cegła była na najwyższym poziomie technicznym, poszukiwana w całym zaborze rosyjskim. Większa część wyprodukowanego towaru trafiała do Rosji, gdzie powstawały fundamentalne gmachy tego kraju. Publikacja poszerzy wiedzę odbiorców na temat historii Włocławka, a w szczególności pod kątem rozwoju przemysłu na Kujawach. Czytelnicy podniosą poziom lokalnej świadomości dotyczącej swojej Małej Ojczyzny. Zwrócą uwagę na barwne opowieści o robotniczym mieście w XIX w. i XX w.

Wydanie publikacji zlecono podmiotom zewnętrznym. Firma z doświadczeniem zajmie się oprawą graficzną oraz drukiem, a opracowanie merytoryczne pozostanie w kompetencjach osoby z kwalifikacjami i wykształceniem z zakresu historii – mgr Dorota Ryniec-Kilanowska, nauczyciel dyplomowany z 23 – letnim stażem.

Zadanie jest sfinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Operatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Inicjatyw Lokalnych LORNETKA.

<– Wróć do strony głównej

ProBiznes
ProBiznes

Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców

Pro-Biznes

Pińczata 18A,                                                  87-807 Włocławek, Polska                    

NIP: 8883141676
KRS 0000793979                                              REGON 383832502

facebook.com/ProBiznes.eu  kontakt@pro-biznes.eu

Sfinansowany z środków programu “darowizna dla organizacji”